RIBA Board

Committees

Seven main committees and a number of sub-committees develop and advise on policies and activities of the institute. All main committees report to the RIBA Board. They are chaired by the relevant vice-president. 

The committees advise on the formulation of policy and strategy relevant for their areas, recommending priorities for the business plan and budget (both income and expenditure).  They also review the implementation of Council policies and the progress of work against agreed objectives. They appoint task groups and specialist advisers for relevant projects and subjects.

The main committees are: 

Finance and Operations Committee

British Architectural Trust Board

Membership Committee

International Committee

Education Committee

Nations and Regions

Practice & Profession Committee

RIBA Enterprises Board

Finance and Operations Committee

Geoff Alsop (Chair) 
Skip Belton
John Hickey
Charles Perrin
William Smedley 
Francesca Weal 

British Architectural Trust Board

Roger Mosey (Chair) 
Stephen Hodder PRIBA (ex-officio)
Deborah Howard
Christopher Howes
Ivan Jordan
Nick Pearce
Vinesh Pomal 
Elena Tsolakis
Alex Scott-Whitby
Edward Williams
Suzi Winstanley
Gillian Wolfe 

Membership Committee

Anthony Clerici (Chair)  
Gerard Bareham
Elspeth Clements
Alia Javed
Dominic Kramer  
Virginia Newman
Richard Steer
Fergal Walsh

Top of page

International Committee

Peter Oborn (Chair) 
Dagmar Binsted
Angela Brady IPPRIBA
David Falla
James Fischer (corresponding)
John Geeson
Chris Hampson
Alia Javed 
Manuel Nogueira
Sumita Sinha
Rob Smith
Pierre Wassenaar
Chris Williamson     
Nela de Zoysa (corresponding) 
 

Education Committee

Roz Barr (Chair)  
Eamonn Canniffe 
Zohra Chiheb 
Mary Duggan
Emily Fribbance
Kate Heron
David Howarth
Paul Jones 
Holly Lewis   
David McClean 
Rob Mitchell  
Satwinder Samra
James Soane 

    
 
Top of page

Nations and Regions

Anthony Clerici (VP Membership)
Simon Baker – Yorkshire
Dan Benham – President RSAW
Paola Boffo – London
Matt Brook – North West
Peter Buchan – North East
Jon Greenfield – East
Tim Hancock – South West
Mike Lawless – South East
Gavin Orton – West Mids
Valeria Passetti – East Mids
Mark Shipton – South
Giles Vallis – Wessex

 

 

Practice & Profession Committee

Dale Sinclair (Chair) 
Tim Bailey
Caroline Buckingham
Peter Caplehorn
John Cole
Hugh Feilden
Murray Fraser
John Hickey
Phil Holden
Martin Knight 
David Miller
Nigel Ostime
Ruth Reed
Alan Shingler 
Andy von Bradsky
Danna Walker  

   
Top of page

RIBA Enterprises Board

Clive Carr (Chairman)
Ben Beaumont
Dagmar Binsted 
Andy Munro 
Irena Peel
Bill Smedley
Peter Udall
Abi Van Hoorebaek
Richard Waterhouse
Richard Watson
Helen Whitfield
Paula Willmore

Top of page