Beta We're making some changes to architecture.com. Find out what's new, give feedback or read FAQs here
RIBA Board and committees

​RIBA Board and committees

RIBA Board

The RIBA Board oversees the operations of the RIBA and its commercial arm, RIBA Enterprises, as well as the RIBA's main committees with the exception of the Audit Committee, Nominations Committee and Membership Admissions Committee which report to Council.

RIBA Board members

  • Ben Derbyshire (Chair)
  • Geoff Alsop
  • Tim Bailey
  • Caroline Buckingham
  • Anthony Clerici
  • Jane Duncan
  • Alan Jones
  • Ruth McIntosh
  • Virginia Newman
  • Peter Oborn
  • Nick Pearce
  • Roger Shrimplin
  • Paula Willmore

The RIBA Board will be meeting on the following dates in 2017:

  • 23 February
  • 25 April
  • 8 June
  • 5 September
  • 31 October
  • 14 December

Committees

Seven main committees and a number of sub-committees develop and advise on policies and activities of the institute. All main committees report to the RIBA Board. They are chaired by the relevant vice-president.

The committees advise on the formulation of policy and strategy relevant for their areas, recommending priorities for the business plan and budget (both income and expenditure).

They also review the implementation of Council policies and the progress of work against agreed objectives. They appoint task groups and specialist advisers for relevant projects and subjects.

British Architectural Trust Board

  • Ben Derbyshire (interim Chair)
  • Jonathan Ball
  • Shankari Edgar
  • Jonathan Falkingham
  • Timothy Hornsby
  • Richard Klein
  • Kerr Robertson
  • Elena Tsolakis
  • Suzi Winstanley
  • Gillian Wolfe

Communications Committee

  • Ben Derbyshire (Chair)
  • Alex Butler
  • Anthony Clerici
  • Philippa Dale-Thomas
  • Jane Duncan
  • Dermot Finch
  • Dominic Kramer
  • Peter Oborn
  • Richard Parnaby
  • Nicky Watson

Education Committee

  • Alan Jones (Chair)
  • Albena Atanassova
  • Roz Barr
  • Bob Brown
  • Eamonn Canniffe
  • Zohra Chiheb
  • Mary Duggan
  • David Howarth
  • Lilian Ingleby
  • Paul Jones
  • Fiona McLachlan
  • Satwinder Samra
  • Flora Samuel
  • David Saxby
  • Kevin Singh

Finance and Operations Committee

  • Geoff Alsop (Honorary Treasurer Chair)
  • John Assael
  • Skip Belton
  • Matt Brook
  • Peter Folkman
  • John Hickey
  • Mark Kemp
  • Mark Percival
  • Francesca Weal
  • Richard Whitbread
  • Neil Wilson

International Committee

  • Peter Oborn (Vice President)
  • Richard Brindley (ACE)
  • David Falla (UIA Vice President Region 1)
  • John Geeson (CAA Council, Large Practice Group)
  • Sean Hatcher (RIBA Member)
  • Alia Javed (Gulf and International Chapters)
  • David King (Large practice)
  • Nick Mills (Council Member)
  • Manuel Nogueira (South America, Small Practice)
  • Roger Shrimplin (Council Member)
  • Rob Smith (External Member, RICS, Hon Fellow)
  • Chris Williamson (Council Member)

Corresponding Members:

  • Nela De Zoysa (Arcasia, International Council Member )
  • Goh Chong Chia (International Council Member)
  • Philip Allsopp (RIBA U.S.A)
  • John Campbell (Hong Kong Chapter)
  • Sumaya Dabbagh (Gulf Chapter)

Membership Committee

  • Anthony Clerici (Chair, Board and Council Member)
  • Gerard Bareham
  • Paul Crowe
  • Alia Javed
  • Mark Jermy
  • Walter Menteth
  • Ewen Miller
  • Virginia Newman
  • Richard Steer
  • Helen Taylor

Nations and Regions Committee

  • Anthony Clerici (VP membership)
  • Laith Anayi (RIBA South East)
  • Tim Bailey (RIBA North East)
  • Aaron Chetwynd (RIBA West Midlands)
  • Robert Firth (RSAW President)
  • Mick Goode (RIBA North West)
  • Mark Hodson (RIBA Yorkshire)
  • Valeria Passetti (RIBA East Midlands)
  • Rebecca Ridge (RIBA Wessex)
  • Mark Shipton (RIBA South)
  • Carl Turner (RIBA London)
  • Nicolas Tye (RIBA East)
  • John WIlde (RIBA South West)

Practice and Profession Committee

The Practice and Profession Committee provides leadership and support for members and practices on professional issues by overseeing the completion of the RIBA’s strategic objectives in relation to the practice of architecture. It comprises, mostly, of chairs of RIBA Expert Advisory Groups.

Members of the RIBA Expert Advisory Groups use their expertise to inform RIBA responses to consultations, proactive campaigns as well as products and guidance to support the profession.

  • Caroline Buckingham (VP Practice and Profession)
  • Chris Bryant (Chair of Small Practice Group)
  • Peter Caplehorn (Chair of Regulations and Standards Group and Council)
  • John Cole (Procurement Champion)
  • Hugh Feilden (Chair of Conservation Group)
  • John Hickey (Chair, CPD Committee)
  • Peter Jackson (Chair of Large Practice Group)
  • David Miller (BIM Champion)
  • Richard Murphy (Council member)
  • Nigel Ostime (Chair of Client Liaison Group)
  • Vinesh Pomal (Chair, Architects for Change)
  • Ruth Reed (Chair of Planning Group)
  • Flora Samuel (Chair of Research and Innovation Group)
  • Simon Sturgis (Chair of Sustainable Futures Group)
  • Andy von Bradsky (Chair of Housing Group)

RIBA Enterprise Board

  • Paul Foster (Chairman)
  • Tim Bailey
  • Clem Brohier
  • Ben Derbyshire
  • Mark Kemp
  • Irena Peel
  • Bill Smedley
  • Abi Van Hoorebaek
  • Richard Waterhouse
  • Helen Whitfield
  • Paula Willmore

keyboard_arrow_up To top