Use of cookies We use cookies to improve your experience. By using architecture.com you agree to our terms of use and use of cookies
2019 RIBA Regional Award judges

Meet the people judging the 2019 RIBA Regional Awards

31 January 2019

Every project shortlisted for a RIBA Regional Award is visited by a carefully selected jury of leading architects and relevant experts in the built environment. We think it’s essential that judges get up close and personal with a building before thinking about giving it an award.

So it’s not the RIBA deciding which projects get shortlisted and which go on to win – that task falls to our architects’ fellow members and peers.

To encourage new talent and fresh perspectives, the regional juries (comprised of a Chair, regional representative, lay assessor, sustainability specialist and conservation specialist) are changed each year.

The RIBA Awards are open for entries until Thursday 21 February 2019.

Clockwise from top left: Yuli Cadney-Toh (BDP), Colin McColl (Orms), Elinor Gray-Williams (Donald Insall Associates), and David Patterson (Make)

Alan Mitchell - Baines & Mitchell

Andrew Day - D-10 Architects

Bob O'Neil - O'Neil Associates

Carol Pyrah - Historic England

Catherine Wilson - CSK

Chris Perkins - CBP Architects

Clare Murray - Levitt Bernstein

Colin McColl - Orms

Colin Riches - Mott MacDonald

David Barnes - Donald Insall Associates

David Edmondson - Cornwall Council

David Patterson - Make

Dharmista Patel - OPUN

Diana Dina - Gluckman Smith Architects

Elinor Gray-Williams - Donald Insall Associates

Ellie Howard - Greater London Authority

Fergus Feilden - Feilden Fowles

Gayle Appleyard - Gagarin Studio

Guy Holmes - North Tyneside Council

Henriette Helstrup - BIG

Hugh Conway Morris - Manifest Design Workshop

Ian Dieffenthaler - City and Country

Ian Standen - Swansea School of Architecture

Ilka van Heerden - Perkins + Will

James Dacre - FPCR

James Macdonald Wright - Macdonald Wright Architects

James Roach - BGS Architects

Jane Jones-Warner - Jane Jones Warner Associates

Jenny Gillatt - Mosedale Gillatt

Jerene Irwin - Chaplin Farrant

John McRae - Orms

Jon Eaglesham - Barr Gazetas

Jonathan Goode - Le Lay Architects

Jonathan Greenfield - Hamson Barron Smith

Julie Gwilliam - WSA Cardiff University

Kevin Davis - DJD Architects

Laura Jenkinson - GVA

Liz Jackson - Buttress

Martin Conder

Matthew Burnett - Tonkin Liu

Maurice Brennan - Rogers Stirk Harbour + Partners

Michael Davies - Davies Sutton Architects

Michael Williams - MJW Architects

Michelle Martin - Live Site Project

Mike Fairbrass

Mike Jamieson - Tate Hindle

Neil Davies - Neil Davies Architects

Peter Clash - Clash Associates

Professor Stephen Curwell

Rachel White - Winchester City Council

Ralph Carpenter – Modece

Richmal Wigglesworth - Sheppard Robson

Ruth Butler - Ruth Butler Architects

Sally Walker - Native Architects

Sarah Baldwin - Hawkes Edwards

Sarah Khan - Roger Mears Architects

Sarah Pellerau - Price & Myers

Stephen Hill - Stephen Hill Architects

Stuart McLarty - DN-A Architects

Susan Le Good - AHMM

Suzi Winstanley - Penoyre & Prasad

Tanvir Hasan - Donald Insall Associates

Tom Jagger - GSS

Yuli Cadney-Toh - BDP

Please keep checking this page for further Regional Awards Jury announcements.

Latest updates

keyboard_arrow_up To top